Köpek

French Bulldog Bakımı ve Özellikleri

Fransız Bulldogları çok sevgi dolu köpeklerdir. Eğlencelidirler ve onlarla temasa geçen herkesin ilgisini çekerler. Bu cins köpekler yalnızlığa pek tahammül edemez ve sürekli iletişime ihtiyaç duyar.

Fransız Bulldog’larının evdeki tek evcil hayvan olmayı sevmelerine rağmen, bu köpekler genellikle diğer hayvanlarla, özellikle de çocukluktan beri büyüyorlarsa, iyi geçinirler.

Fransız Buldozerleri evlerini korurlar ve kapıda birisi varsa sahiplerini her zaman uyarırlar. French bulldog bakımı ve özellikleri konusunda sahipleri onlarla kolayca çok yakın ve sevecen bir ilişki geliştirir. Sahipleriyle mümkün olduğunca çok zaman geçirmeyi seven sadık arkadaşlardır.

Cinsin küçük boyutu, sosyal doğası ve minimum egzersiz gereksinimleri, bu köpekleri yaşlılar ve küçük apartman sahipleri için ideal bir cins haline getirmektedir.

French Bulldog Bakımı Ve Özellikleri
French Bulldog Bakımı Ve Özellikleri

Fransız Bulldoglarda Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Genel olarak, Fransız Bulldogları sağlıklı köpeklerdir, ancak bu köpek türünde aşağıdaki hastalıklar yaygındır:

  • Yüzdeki deri kıvrımlarının dermatiti. Kat içinde nem birikmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.
  • Çevresel bileşenlere alerjik reaksiyon.
  • İnterdigital dermatit (pododermatit). Pençe dahil ayak tabanının iltihaplanması.
  • Gıda alerjisi. Yiyeceklerin neden olduğu alerjik reaksiyon.
  • Simetrik saç dökülmesi ile karakterize doğuştan bir hastalıktır.
  • Ürolitiyazis hastalığı.
  • Dişilerde doğum güçlüğü.

Fransız Bulldoglarda Bakım

French bulldog bakımı ve özellikleri minimum tımar gerektirir. Ölü tüyleri temizlemek için bulldogları haftada bir fırçalamanız gerekir. Bulldog ayda bir defadan fazla yıkanmamalıdır. Çok sık banyo yapmak aşırı kuruluk, kaşıntı ve kepeğe neden olabilir.

Pençe bakımı, tırnakların kırpılmasını ve pençe pedlerinde çatlak olup olmadığını kontrol etmeyi içerir. Bulldog’un yüzündeki kırışıklığa sürekli bakmak gerekir. Nem ve kir birikmesi enfeksiyona neden olabilir. Kırışıklığı pamuklu bir bezle nazikçe silin.

Kulaklarını temizlemek de önemli bir rutindir. Fransız Bulldog’un kulaklarının durumunu izleyin. Her zaman temiz tutulmalıdır, şüpheli akıntı, kızarıklık, şişlik veya kötü bir koku fark ederseniz, en iyisi veterinerinizden yardım almaktır.

Fransız Bulldog’un gözlerini düzenli olarak ovun. Kıvrımları incelemek ve temizlemek, gözleri ve kulakları ovmak gibi hijyen prosedürleri zorunludur. Tırnakları büyüdükçe kesilir. Bu cins bir köpeği 3-4 ayda en fazla 1 kez özel bir şampuanla yıkamanız gerekir. Kısa kuyruğa özel dikkat gösterilmelidir.

Fransız Bulldoglarda Yaşam Koşulları Nelerdir?

Fransız Bulldog çok fazla alan gerektirmez, temizdir ve hem ev hem de daire için oldukça uygundur. Bu, pratikte tüy dökmeyen düz tüylü bir köpektir. Radyatörlerden ve kapılardan uzakta, sessiz bir köşede evcil hayvanınız için bir yer sağlamaya özen göstermelisiniz. Köpek sıcağa ve soğuğa pek tahammül etmez. Bir Fransız Bulldog’u tutmanın diğer özellikleri arasında evcil hayvanın gözlerinin, kulaklarının, kıvrımlarının düzenli muayenesi ve temizliği bulunur.

Fransız Bulldog Yavrularını Beslemek

Bir Fransız Bulldog yavrusu veya yetişkin köpeğin doğru beslenmesi, evcil hayvanınızın sağlığını, aktivitesini ve uzun ömürlülüğünü sağlar. Diyet seçerken, hayvansal vitaminleri vermek için protein, yağ ve karbonhidrat dengesi sağlamak gerekir. En iyi seçenek, bu cinsin yavruları için hazır bir yiyecek seçmek olacaktır – bu tür rasyonlar büyük oranda et veya balık içerir ve gerekli tüm yararlı bileşenleri içerir.

Yavru köpek 2 aya kadar anne sütü veya inek sütü ile beslenir. Bu yaştan sonra küçük cins köpekler için kademeli olarak haşlanmış et, tahıl, sebze veya hazır konserve şeklinde tamamlayıcı yiyecekler ekleyebilirsiniz. Fransız Bulldog yavrularını kaç kez beslemeli? 3 aya kadar – günde 6 kez, 6 aya kadar günde 4 kez, 12 aya kadar 3 kez, bir yıl sonra 2 kez beslemek yeterlidir.

12 Aylıktan Büyük Bir Fransız Bulldog Nasıl Beslenir?

Yetişkin köpekler için diyet et veya diğer hayvansal proteinler, karbonhidratlar, yağlar ve vitaminlerin en az üçte birini içermelidir. Köpeği aynı anda beslemeniz ve öğün aralarında hiçbir şey vermemeniz önerilir (az miktarda ikramlar hariç). Evcil hayvanınız verileni yemiyorsa, bir sonraki yemekten önce kaseyi çıkarın. Yere yiyecek atmayın, hayvan yalnızca kendi kabından yemelidir.

Fransız Bulldogları fazla yemezler ortalama 1-1,5 bardak yüksek kaliteli kuru mama iki öğüne bölünebilir. Yediği yiyecek miktarının fiziğine, metabolizmasına ve aktivite seviyesine bağlı olduğunu unutmayın. Yarım gün kanepede yatan bir köpeğin, dünyadaki her şeyle hiç durmadan oynayan bir köpeğe göre daha az yemesi oldukça anlaşılır bir durumdur. Beslenme sıklığı aynı zamanda yiyeceğin kendisine de bağlıdır: Yiyecek ne kadar iyi olursa, köpek o kadar uzun süre tok hisseder.

French Bulldog Bakımı Ve Özellikleri
French Bulldog Bakımı Ve Özellikleri

Fransız Bulldoglarda Yürüme Egzersizleri

Fransız Buldozerleri neredeyse her zaman mükemmel durumdadır, muazzam efor ve uzun yürüyüşler hiç gerekli değildir. Evcil hayvanınızın her gün dışarıda çok az zamana ihtiyacı vardır. Herhangi bir kuralın istisnası olmasına rağmen, bu cins köpekler çabuk yorulur. Sıcakta yürümek köpeğin sağlığı üzerinde kötü bir etkiye sahiptir, yazın yürümek ve oynamak, güneşin bu kadar çarpmadığı sabah ve akşama ertelemek daha iyidir.

Fransız Bulldoglarda Eğitim

Fransız Bulldog’a bir şey öğretmeye karar verirseniz, reddedilmeye hazır olun. Kuşkusuz, evcil hayvan zeki ama bir o kadarda inanılmaz derecede inatçıdır. Eğer mizacınız da inatçıysa, köpeğe bir yaklaşım bulmak zor olmayacaktır. İkiniz için de işe yarayanı bulana kadar eğitim yöntemlerini değiştirin.

Bu cinsten herhangi bir köpek yavrusu mobilya ve iç eşyaları kemirmeye çalışacağından, yine de eğitime katılmanız gerekecek. Köpeğinizi gözetimsiz bırakırsanız, odanın kendine zarar veremeyeceği bir kısmını çitle çevirmenizde fayda vardır.

Fransız Bulldogların Alışkanlıkları

Fransız Bulldoglar yalnızlığa pek tahammül etmez. Sık sık yalnız bırakılırsa agresifleşebilir. Bu cins köpeklerin sokakta günlük aktif yürüyüşlere ihtiyacı yoktur, köpek apartmanda kendini iyi hisseder. 8 aya kadar olan yavrular, hakimiyet kazanmak için meydan okuyan ve agresif davranabilirler. Tüm holigan davranışlarını durdurmak demek, bağırmak veya dövmek değil, sakince ve güvenle evcil hayvanla konuşmak gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu